Aki társasházban él és részt vesz a társasházi közgyűléseken, pontosan tudja, hogy a legnehezebb az egységes döntés meghozatala. Mi van azonban akkor, amikor a többségi érdekkel nem ért egyet a tulajdonos. A közgyűlési határozatok megtámadásáról lesz most szó.
A társasház döntéshozó szerve a közgyűlés. A társasházi törvény, a társasház alapító okirata, valamint szervezeti és működési szabályzata határozza meg, hogy az egyes közgyűlési határozatokat milyen szavazat többséggel kell meghozni.
Sajnos törvényszerű, hogy néhány esetben a többség véleménye a kisebbség érdekeit sértik. Ilyenkor lehetőség van arra, hogy az érintett közgyűlési határozattal szemben esetlegesen jogorvoslatot lehessen kérni.
Ugyanis, ha a határozathozatal során vagy a törvény, vagy a társasházi szabályzatok megszegésre kerülnek, akkor formailag támadhatóvá válhat az érintett határozat.
Ugyanígy támadható a határozat, ha tartalmát tekintve, valóban sérti a kisebbségben lévő tulajdonosok jogait.
A társasházi törvény rendelkezései alapján, ha a közgyűlés határozata jogszabályba, az alapító okirat vagy a szervezeti és működési szabályzat rendelkezéseibe ütközik, vagy a kisebbségben lévő tulajdonosok érdekeinek lényeges sérelmével jár, tehát vélhetően jogszabálysértő, akkor bármelyik tulajdonos kérheti a határozat érvénytelenségének megállapítását az illetékes bíróságtól. Az erre nyitva álló határidő 60 nap, melyet a határozat meghozatalától kell számítani.
Ez a határidő sajnos fix, nem hosszabbítható meg. Így, amennyiben az érintett tulajdonos elmulasztja a 60 napos keresetindítási határidőt, sajnos a továbbiakban nem fog tudni érdemben bírósághoz fordulni.
A kereset benyújtása sajnos nem bír halasztó hatállyal a határozat végrehajtására. Azonban ha az illetékes felperesnek az az érdeke, hogy a közgyűlési határozatot ne lehessen végrehajtani, akkor a keresetben, indokolással ellátva célszerű az erre vonatkozó kérelmet is megfogalmaznia. Ugyanis a bíróságnak megvan az a lehetősége, hogy a határozat végrehajtását indokolt esetben felfüggessze az ítélethozatalig.
A fentiek alapján, ha a közgyűlés során olyan határozat született, mely várhatóan jogszabálysértő, akkor sincsen minden veszve, hiszen a törvény lehetőséget teremt a bírósági felülvizsgálatra is.
Cikkünk szakértő szerzője a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. jogtanácsosa, dr. Burján Zsuzsanna