Őszinte Ingatlanos

TothGeza78 2020. július 14.

Ingyenes ajándékozás testvérnek? Pár napja már lehetséges!

 2020. július 8-tól illetékmentes a testvér utáni öröklés és a testvérek közötti ajándékozás. A részletekbe dr. Nagy Barbara ügyvéd avat be minket.

Ezzel újabb vagyonszerzési illetékmentesség került bevezetésre. Nagyot szólt, amikor évekkel ezelőtt illetékmentessé vált az egyenes ági rokon és házastárs utáni öröklés, illetve a tőlük ajándékozással vagy visszterhes vagyonátruházással (adásvétellel) megszerzett vagyon is.

 

Ez a gyakorlatban a legtöbbször a szülőktől szerzett vagyon illetékmentességét jelenti, azaz, ha a szülő a gyermekének elad, elajándékoz pl. egy ingatlant, azért a gyermeknek nem kell illetéket fizetnie. Ugyanígy illetékmentes a szülőtől örökölt ingatlan. Ha az ajándékozó házastársának ajándékozza ingatlanát, eladja neki vagy örökül hagyja, úgyszintén illetékmentes.

 

 

Akkor kimaradtak a szabályozásból a testvérek. Ezt pótolta részben az Illetéktörvény múlt szerdán bevezetett módosítása. Azért csak részben, mert a testvértől való vásárlás továbbra sem illetékmentes.

Hogy volt, hogy lesz?

Korábban, ha valaki a testvérének ajándékozta az ingatlanát, akkor a megajándékozott testvérnek 9% -os ajándékozási illetéket kellett fizetnie. Amennyiben valaki a testvére után örökölt ingatlant, úgyszintén 9 % volt az öröklési illeték mértéke.

Ez szűnt meg múlt szerdán, július 8-án, vagyis ezután nem kell illetéket fizetni sem a testvértől kapott ajándék után, sem pedig a testvértől örökölt vagyon után.

Gyakorlati példával élve, eddig egy 30M Ft-os lakástulajdon ajándékozása vagy öröklése esetén a megajándékozott, vagy öröklő testvérnek 2.7 M Ft illetéket kellett fizetni. Most viszont teljes mértékben illetékmentes mindkét szerzés, vagyis nem kis összeget spórolhatnak meg a testvérek.

Ami kimaradt

Nem ritka eset, hogy testvér testvértől vásárol ingatlant, azaz kivásárolja őt. Ez történik pl., ha együtt örökölnek egy ingatlant, amelyet azonban az egyik testvér nem kíván használni és annak ellenértékére lenne szüksége. Ez sajnos a továbbiakban is illetékköteles, azaz általában 4% illetéket kell fizetnie érte a kivásárló testvérnek.

Ki is a testvérem?

Az Illetéktörvény kibővült egy értelmező rendelkezéssel is. E szerint testvér az a személy, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos az örökhagyó, megajándékozó szülőjével (örökbefogadójával). Tehát a féltestvért és az örökbefogadáson alapuló testvért is testvérnek tekinti az Illetéktörvény, vagyis rájuk is vonatkozik a mentesség.

Eddig is volt valahogy

Az illetékmentesség bevezetése előtt is léteztek gyakorlatok az illeték elkerülésére, pl. az ún. dupla ajándékozás útján, mely esetben a gyermek először a szülőnek ajándékozott illetékmentesen, majd a szülő a másik gyermekének, a testvérnek ajándékozott szintén illetékmentesen. Ez a gyakorlat azonban semmiképp nem volt szerencsés, ezért üdvözlendő a módosítás, mely lehetővé teszi az eredeti ügyleti akarat felvállalását.

Mikortól alkalmazható az illetékmentesség?

Jó hír, hogy már a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazható a mentesség, azaz mindazon ügyben is, amikor az ajándékozás vagy öröklés még a hatálybalépés, 2020. július 8-a előtt történt, de az adóhatóság véglegesen még nem bírálta el az illetékügyet.

További kérdése van? Keresse meg szakértőnket:

http://www.drnagybarbara.hu/

A bejegyzés trackback címe:

https://oszinteingatlanos.blog.hu/api/trackback/id/tr3116004650

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

SzAdam 2020.07.16. 01:15:52

"sajnos a továbbiakban is illetékköteles, azaz általában 4% illetéket kell fizetnie érte a kivásárló testvérnek." - Miért? Ma én ajándékozok tesónak ingatlanrészt, holnap ő ajándékoz nekem azonos értékű pénzt :D
süti beállítások módosítása