Kedves Őszinte Ingatlanos!
Szeretném kiadni a lakásomat, de még sosem csináltam ilyet, így elég bizonytalan vagyok a formalitásokat illetően. Azt tudom, hogy bérleti szerződést kell kötni, legalábbis érdemes. Milyen adatoknak kell ebben szerepelni?
Köszönöm,
Tivadar
Kedves Tivadar!
A bérleti szerződés az ingatlankiadás nagyon fontos pontja, ennek ellenére gyakran nagyvonalúan kezelik ezt a dolgot. Miért van ez?
A bérleti szerződés jellemzően "csupán" azokban az esetekben kerül elő, amikor valami változás áll be valamelyik félnél, például a bérlő szeretne elköltözni vagy valamilyen probléma merül fel. Ilyenkor a leglogikusabb lépés a mindkét fél által aláírt és elfogadott szerződés átlapozása.
Ez a papír temérdek kényes, vitás és kellemetlen helyzetet tisztázhat. Hányszor hallani az utólag sóhajtozó mondatot, hogy: "Bárcsak kötöttünk volna szerződést!". Ebben van ugyanis rögzítve minden fontos információ, minden lehetségesen előfordulható opció és azok megoldása, a bérlés feltételei. Olyan ez, mint a társasjátéknál a játékszabályzat, amit az első kör megkezdése előtt ismertetünk, amit mindenki elfogad és betart, ellenkező esetben ugyanis szankciókat róhatna ki a nem szabályos játékosra.
Mit írjunk a szerződésbe?
Mindenképpen szerepelni kell a tulajdonosi (Bérbeadó) adatoknak, az ingatlan pontos adatainak, illetve a bérlői adatoknak. A szerződésnek tartalmaznia kell, hogy mennyiért és mennyi időre adjuk ki (lehet határozott, határozatlan idejű) az adott ingatlant, a rezsi költségek rendezését, az ingatlan bejárásának a feltételeit. Tanácsos szerepeltetni a felmondási feltételeket mindkét fél részéről. Például, mennyi idővel előbb kell felmondani a bérleményt a bérlet befejezése előtt, azt, hogy mennyi a kaució összege és mire lehet felhasználni, milyen feltételekkel, valamint, hogy mennyi idő alatt kell feltöltenie a bérlőnek.
Javaslom, hogy a szerződést közjegyzőnél kössék (de legalább ügyvédnél), hiszen az esetleges kilakoltatást nagyban megkönnyíti egy ilyen konstrukció.
Üdvözlettel,
Őszinte Ingatlanos